Разлика помеѓу преработките на „Бафало (Њујорк)“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 73 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q40435 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
Бафало има неколку прекари. Најчесто користениот е ''The Queen City'', кој се однесува на неговата позиција на преминот од дваесеттиот век, како втор по големина град во областа на [[Големите езера]], по [[Чикаго]], [[Илиноис]]. Бафало е исто така познат и како ''The Nickel City'', како резултат на појавата на [[бизон]] на позадината на американските [[Монета|монети]] во раниот дваесетти век. ''The City of Good Neighbours'' се однесува на духот на неговото население.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Градови во Њујорк]]