Разлика помеѓу преработките на „Мина Виткојц“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
Мина Виткојц е најславна писателка која пишувала на долнолужички јазик. Од [[1899]] до [[1907]], Мина Виткојц учела во основното училиште во Боркови. Од [[1908]] живеела и работела во [[Берлин]]. Од [[1921]] се сретнала со група [[Чешка|чешки]] и горнолужички туристи во [[Блатата]]. Тоа среќавање ја поттикнало да се декларира [[Лужички Срби|Лужичанка]] и да работи за доброто на лужичанството. Во [[1933]] година германските власти и забраниле да пишува, а во [[1941]] година добила забрана за живеење во округот [[Дрезден]], а [[1942]] и во округот [[Франкфурт на Одра]]. Со тоа била принудена да ја напушти Лужица и се преселува во [[Ерфурт]]. Во [[1945]] година ја напишала големата песна ''[[Ерфуртски сеќавања]]''. Од [[1947]] година до [[1954]] година живеела во [[Прага]]. Во [[1954]] година се вратила во Боркови. Таму работела како авторка на весникот ''[[Нови Цасник]]'' и долнолужички книги. Мина Виткојц починала во [[Попојски старечки дом|Попојскиот старечки дом]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Лужичкосрпски писатели]]
[[Категорија:Германски поети]]