Разлика помеѓу преработките на „Витамин Ц“

Одземен 1 бајт ,  пред 4 години
с (Bot: Migrating 48 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q199678 (translate me))
== Извори на витаминот Ц ==
 
Растенијата се добар извроизвoр на витаминот Ц, иако неговата количината варира кај пооделни видови растенија во зависност од: климатските услови во кои расте растението, од квалитетот на [[почва]]та, од свежината на плодот (со стоење на набраниот плод витаминот Ц [[оксидација|оксидира]]), како и од начинот на обработка на плодот (варење, сечкање, мелење).
 
[[Податотека:Rosa_rubiginosa_hips.jpg|thumb|220px|left|Шипинките се особено богати со витамин Ц]]
Анонимен корисник