Патриции: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q154668
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Патрициите''' биле први жители на Рим и ја имале сета власт во свои раце. Од нивни редови се бирале сенатори, конзули и кралеви. Тие од кралот добивале големи имоти наречени латифунди. Тие во војска служеле во коњаница и биле војководцивојсководци.
 
{{Никулец од областа на историјата}}
Анонимен корисник