Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
One picture in higher resolution
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 86.25.251.196) и вратена ревизијата 2934347 на Addbot)
с (One picture in higher resolution)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:BattleofIssus333BCNapoli BW 2013-mosaic05-detail116 16-24-01 DxO.jpg|thumb|200px|Александар и Букефал на мозаик прикажани во [[Битка кај Ис|битката кај Ис]]]]
[[Податотека:Battle of Issus.jpg|thumb|200px|[[Битка кај Ис|Битката кај Ис]] во која Александар се борел против [[Дариј III]]. (Национален Музеј - [[Наполи]])]]
'''Букефал''' ([[грчки]]: Βουκέφαλος Букефалос) бил најмилиот коњ на [[Александар Македонски]]. Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.
92

уредувања