Разлика помеѓу преработките на „15“

Одземени 4 бајти ,  пред 6 години
с
с
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 15. година се протега во 2651 и 2652, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2711 и 2712 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 558. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 626 и 625 година пред хиџра.
[[File:Germania 15 Germanico jpg.jpg|thumb|Операцијата на [[Германикус]] во [[Германија]], [[15]] година.]]
== Настани ==
* Во [[Рим]] завршиле изборите за државни службеници, од тогаш биле назначени цар и сенат;
24

уредувања