Лезбос: Разлика помеѓу преработките

Додадени 390 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Лезбос''' (грчки: Λέσβος) е трет по големина остров во Грција...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Лезбос''' ([[грчки]]: Λέσβος) е [[Грчки острови|трет по големина]] [[остров]] во [[Грција]] (после [[Крит]] и [[Евбеја]]) и најголем од [[Северноегејски Острови|Северноегејските Острови]]. Административно островот сочинува една [[општина]] под истото име Лезбос и се наоѓа во Периферијата [[Северен Егеј]]. Најголемиот [[град]] на островот, [[Митилена]], е и управен центар на округот. Помали градови се: Калони, Моливос, Пломари, Ајазос, Ерезос и Петра. Зафаќа површина од 1.632 km² и население од 92.000.
 
 
{{Грција-никулец}}
 
 
[[Категорија:Грција]]
[[Категорија:Административна поделба на Грција]]
[[Категорија:Грчки острови]]
[[Категорија:Географија на Грција]]
[[Категорија:Места во Грција]]
[[Категорија:Региони во Грција]]