Разлика помеѓу преработките на „Морис Метерлинк“

Одземени 10 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q49747 (translate me))
Познати негови дела се: стихозбирката „''Стаклена градина''“, пиесата „''Принцезата Мален''“, драмите „''Пелеас и Мелисанда''“, „''Мона Вана''“ и „''Сина птица''“. Во [[1913]] година ја доби [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за [[литература]].
 
{{Нобелова награда за литература 1901-1925}}
{{Никулец за биографија}}