Твитер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.694 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 97 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q918 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Infobox company
'''Twitter''' („Твитер“) е мрежно место, во сопственост и управуванa од страна на Twitter Inc, која нуди услуга за [[друштвено вмрежување]] и микроблогирање, овозможувајќи им на своите корисници да праќаат пораки - наречени „твитови“ ([[англ.]] ''tweets''). Твитовите се текстуални пораки со најмногу 140 знаци прикажани на страницата на профилот на корисникот. Твитовите основно се јавно видливи, но сепак испраќачите можат да го ограничат праќањето на пораките на нивните претплатници. Корисниците можат да се претплатат на други корисници.
| company_name = Твитер<br />Twitter, Inc.
| company_logo =
| company_type = [[Јавна Компанија|Јавна]]
| traded_as = {{NYSE|TWTR}}
| foundation = 21 март 2006
| founder = [[Џек Дорсеј]], [[Ноа Глес]],<br />[[Еван Вилијамс]], [[Биз Стоун]]
| location_city = [[Сан Франсиско]], [[Калифорнија]]
| location_country = [[САД]]<ref>{{cite web|url=https://about.twitter.com/company|title=About Twitter, Inc.}}</ref>
| area_served = Ширум светот
| key_people = {{nowrap|[[Џек Дорсеј]] ([[Претстедател]])<br />[[Дик Костоло]] ([[Извршен директор]])}}
| industry = [[Internet]]
| revenue = {{Increase}} US$317 милиони (2012)<ref name='IPO-INC'>{{Cite news| author=
Jeremy Quittner | title=Twitter Unveils IPO Papers; Includes $317 Million in 2012 Revenue | date=October 3, 2013 | url =http://www.inc.com/jeremy-quittner/twitter-s1-ipo.html | publisher =''Inc.'' | accessdate = November 14, 2013}}</ref>
| num_employees = 2,000+ (2013)
| subsid = [[Вајн (софтвер)|Вајн]]
| url = {{URL|twitter.com}}
| programming_language = [[Јава]],<ref name="infoq-jvm">{{cite web |first=Чарлс |last=Хамбл |title=Twitter Shifting More Code to JVM, Citing Performance and Encapsulation As Primary Drivers |date=July 4, 2011 |work=InfoQ |accessdate=January 15, 2013 |url=http://www.infoq.com/articles/twitter-java-use}}</ref> [[Рубин (програмски јазик)|Рубин]],<ref name="infoq-jvm"/> [[Скала (програмски јазик)|Скала]],<ref name="infoq-jvm"/> [[Јава (програмски јазик)|Јава]]<ref name="infoq-jvm"/><ref name=„Кодирање на Твитер“/>
| alexa = {{IncreaseNegative}} 11 ({{as of|2014|2|2|alt=February 2014}})<ref name="alexa">{{cite web|url= http://www.alexa.com/siteinfo/twitter.com |title= Twitter.com Site Info | publisher= [[Alexa Internet]] |accessdate= 2014-02-02 }}</ref><!--Updated monthly by OKBot.-->
| website_type = [[социјална мрежа]], [[микроблогирање]]
| num_users = 200&nbsp;милиони (активни од февруари 2013)<ref name=twitter7>{{cite web |accessdate=2013-03-21 |url=http://blog.twitter.com/2013/03/celebrating-twitter7.html |title=Celebrating #Twitter7 |publisher=Twitter |date=2013-03-21 }}</ref>
| language =
| registration = Required to post, follow, or be followed
| launch_date = {{Start date|2006|07|15}}<ref name=launch />
| current_status = Активен
| commercial? = Да
| screenshot =
| caption =
}}
 
'''Twitter''' („Твитер“) е- мрежно место, во сопственост и управуванa од страна на Twitter Inc, која нуди услуга за [[друштвено вмрежување]] и микроблогирање, овозможувајќи им на своите корисници да праќаат пораки - наречени „твитови“ ([[англ.]] ''tweets''). Твитовите се текстуални пораки со најмногу 140 знаци прикажани на страницата на профилот на корисникот. Твитовите основно се јавно видливи, но сепак испраќачите можат да го ограничат праќањето на пораките на нивните претплатници. Корисниците можат да се претплатат на други корисници.
 
Од своето создавање во март [[2006]] година и нејзиното лансирање во јули 2006 година од страна на [[Џек Дорси]], Twitter има стекнато популарност низ целиот свет и во моментов има повеќе од 175 милиони корисници. Се проценува дека овој месец има 190 милиони корисници, 65 милиони направени твитови дневно и над 800.000 пребарувања на ден. Понекогаш Twitter се нарекува и „СМС на интернетот“.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{микроблогирање}}
14.178

уредувања