Разлика помеѓу преработките на „Вудро Вилсон“

Додадени 4 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Thomas Woodrow Wilson, Harris & Ewing bw photo portrait, 1919.jpg|мини|Вилсон Вудро]]
 
'''Томас Вудроу Вилсон''' ({{роден на|28|декември|1856}}, Стентон, Вирџинија - {{починал на|3|февруари|1924}}, [[Вашингтон]]) бил 28-миот претседател на [[Соединетите Американски Држави]]. Тој бил [[Претседател на САД|претседател]] на САД од 4 март во 1913 година до 3 март, 1921, за време на Првата [[светска војна]]. Тој бил награден со [[Нобелова награда за мир]].
 
==Автобиографија==