Разлика помеѓу преработките на „ISSN“

Додадени 285 бајти ,  пред 7 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
с (Bot: Migrating 51 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q131276 (translate me))
с (Бот: Поправа пренасочувања)
[[Податотека:Issn barcode.png|мини|десно|ISSN кодиран како линиски код EAN-13 со низна варијанта 0 и број 5.]]
 
'''ISSN''' (од [[англиски јазик|англ.]] ''International Standard Serial Number'' = '''Меѓународен стандарден сериски број''') е единствен осумцифрен број кој служи за идентификација на печатени или електронски [[периодично списание|периодични списанија]].<ref name=Whatis>„[http://www.issn.org/2-22635-What-is-an-ISSN.php Што е тоа ISSN?]“ - Меѓународен ISSN центар {{en}}</ref> Оние што се издадени во печатен и електронски облик може да имаат по два ISSN-броја: '''печатен ISSN''' ('''p-ISSN''') и '''електронски ISSN''' ('''e-ISSN''' или '''eISSN'''). Системот на ISSN е првично разработен како меѓународен [[Меѓународна организација за стандардизација|ISO-стандард]] во [[1971]] и објавен во [[1975]] како '''ISO 3297'''.<ref>„[http://www.issn.org/2-22643-ISSN-and-ISO-standards.php ISSN и стандардите на ISO]“ - Меѓународен ISSN центар (2008) {{en}}</ref> Во организацијата на ISO, за стандардот е одговорен поткомитетот TC 46/SC 9.
 
==Формат на кодот==
 
== ISSN Македонија ==
ISSN Центарот на Р. Македонија врши услуги за добивање на број, каталогизација и работа со броевите. Работи како служба во склоп на [[НУБСКНационална и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“|Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“]] во Скопје.<ref>[http://www.issn.org/2-22666-National-Centres.php?id=48 ISSN агенција за Македонија - ISSN Центар Р. Македонија] {{en}}</ref>
 
== Поврзано ==
* [[ISBN]] (меѓународен стандарден книжен број)
* [[Идентификатор на дигитални објекти|DOI]] (идентификатор на дигитални објекти)
 
== Наводи ==