Разлика помеѓу преработките на „ISBN“

Додадени 117 бајти ,  пред 7 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
с (Bot: Migrating 72 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q33057 (translate me))
с (Бот: Поправа пренасочувања)
[[Податотека:EAN-13-ISBN-13.svg|thumb|300px|Пример за кодот ISBN]]
[[Податотека:ISBN-опис.svg|мини|десно|Опис на [[линиски код|линискиот код]] на ISBN.]]
'''Меѓународен стандарден книжен број''' или на англиски '''International Standard Book Number''' (најчесто нарекуван според кратенката - '''ISBN''') е единствен<ref>Occasionally, publishers erroneously assign an ISBN to more than one title — the first edition of ''[[The Ultimate Alphabet]]'' and ''The Ultimate Alphabet Workbook'' have the same ISBN, 0-8050-0076-3. Conversely, books are published with several ISBNs: A German, second-language edition of ''[[Emil und die Detektive]]'' has the ISBNs 87-23-90157-8 ([[Данска|Denmark]]), 0-8219-1069-8 ([[Соединети Американски Држави|United States]]), 91-21-15628-X ([[Шведска|Sweden]]), 0-85048-548-7 ([[Англија|England]]) and 3-12-675495-3 ([[Германија|Germany]]).</ref><ref>in some cases, books sold only as sets share ISBNs. For example the [[Vance Integral Edition]] used only 2 ISBNs for 44 books.</ref>
број на [[книга]] со кој се идентификува изданието, издавачот, како и земјата каде е печатена книгата. Кодот со 9 бројки го измислил Гордон Фостер, денес професор во пензија од Тринити Колеџот во Даблин,<ref>Gordon Fosters original 1966 report can be found at [http://www.informaticsdevelopmentinstitute.net/isbn.html Informaticsdevelopmentinstitute.net]</ref> за книжарниците и колекционерите во 1966 година.<ref name="history">See discussion of the [http://www.isbn.org/standards/home/isbn/international/history.asp history] at isbn.org.</ref> Кодот со 10 бројки бил изработен од Меѓународната организација за стандардизација, а во 1970 година е објавен како меѓународен стандард ISO 2108.<ref name="history"/>
Од 1 јануари 2007 година, ИСБН бројот содржи 13 бројки, формат кој се користи и во Македонија.<ref>See [http://www.lac-bac.gc.ca/iso/tc46sc9/isbn.htm Frequently Asked Questions about the new ISBN standard] from ISO</ref>