Модра ветрушка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 859 бајти ,  пред 9 години
ситни поправки
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(ситни поправки)
| image = Falco vespertinus NAUMANN.jpg
| image_width =
| image_caption = MaleМажјак (rightдесно), femaleженка (leftлево), immatureмладенче (backодзади, leftлево)
| status = NT
| status_system = IUCN3.1
| species = '''''F. vespertinus'''''
| binomial = ''Falco vespertinus''
| binomial_authority = [[CarolusКарл Linnaeus|LinnaeusЛине]], 1766
| synonyms =
''Falco vespertinus vespertinus'' <small>LinnaeusЛине, 1766</small>
}}
 
'''Модрата ветрушка''' (''Falco vespertinus''), е [[Граблива птица|птица-грабливка]]. Припаѓа наво фамилијатаредот на [[соколовидни]]те птици, фамилија соколи. Оваа птица се сретнува во источна [[Европа]] и [[Азија]], но станува сесè поретка поради недостаток на живеалишта и ловот. Оваа птица ја има и во [[Македонија]]. [[Image:Rotfußfalke Falco vespertinus.jpg|thumb|left|Модра ветрушка (машко)]]
[[Image:Falco vespertinus.jpg|thumb|left|Модра ветрушка (женско)]]
[[File:Faucon kobez MHNT.jpg|thumb|''Falco vespertinus''- – Toulouse Museum, Franceјајце]]
 
==Опис==
 
Ова е птица со средна големина. Машкото е сивкасто-плавосивкастосино, освен нозете и делот под опашката кои се црвени. Женката има сив грб и крилја, портокалова глава и стомак, и бело лице со црни ленти кај очите.
Младите се кафеави одозгора, а светложолти одоздола со темни ленти, и лице како кај женката.
Модрата ветрушка е долга од 28-34цм до 34 см со [[распон на крилја]] од 65-75цм до 75 см.
 
==Исхрана и размножуавње==
 
Оваа птица се храни со поголеми [[инсекти]], но истотака и со помали [[цицачи]] и [[птици]].
Модрата ветрушка се размножува во колонии, и употребува едно [[Птичје гнездо|гнездо]] повеќепати. Снесува од 2-4 јајца.
Животниот роквек иѝ е од 13- до 25 години во дивината, и околу 18 во заробеништво.
 
==Наводи==
{{wikispecies|Falco vespertinus}}
{{reflist|refs=
<ref name=Griffiths1999>{{cite journal|author=Griffiths, Carole S. |year=1999|title= Phylogeny of the Falconidae inferred from molecular and morphological data|journal=[[Auk (journal)|Auk]]|volume=116|issue=1|pages=116–130|url=http://sora.unm.edu/sites/default/files/journals/auk/v116n01/p0116-p0130.pdf|doi=10.2307/4089459}}</ref>
<ref name=Griffiths2004>{{cite journal|author=Griffiths, Carole S.; Barrowclough, George F.; Groth, Jeff G. & Mertz, Lisa|title=Phylogeny of the Falconidae (Aves): a comparison of the efficacy of morphological, mitochondrial, and nuclear data|doi=10.1016/j.ympev.2003.11.019|year=2004|journal=Molecular Phylogenetics and Evolution|volume=32|pages=101–9|pmid=15186800|issue=1}}</ref>
<ref name=Wink> Wink, Michael; Seibold, I.; Lotfikhah, F. & Bednarek, W. (1998): [http://www.uni-heidelberg.de/institute/fak14/ipmb/phazb/pubwink/1998/31.%201998.pdf Molecular systematics of holarctic raptors (Order Falconiformes)]. ''In:'' Chancellor, R.D., Meyburg, B.-U. & Ferrero, J.J. (eds.): ''Holarctic Birds of Prey'': 29–48. Adenex & WWGBP.</ref>
}}
 
 
[[Категорија:Птици]]
[[Категорија:Птици вона Македонија]]
[[Категорија:Соколовидни]]