Македонија (салата): Разлика помеѓу преработките

lol
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5277967 (translate me))
(lol)
'''Салатата Македонија''' содржи различни овошја сецкани на ситни парченца. Најчесто се служи за десерт. Рецептот може да варира, но состојки како [[портокал]], [[банана]] и [[јаболко]] се содржани во скоро сите варијанти.
 
Зборот „македонија“ со значење мешана овошна салата бил популаризиран на крајот на 18 век, посочувајќи на разновидните потекла на луѓето во [[Античка Македонија|Македонското Царство]] на [[Александар III Македонски|Александар Велики]].<ref>Juan Antonio Cincunegui, "La palabra en el tiempo", ''Nuevo Siglo'', 24 ноември, 2002, Буенос Аирес, Аргентина</ref><ref>Auguste Scheler, ''Dictionnaire d'étymologie française d'après les résultats de la science moderne'', 1888, [http://books.google.com/books?id=fSwTAAAAQAAJ&pg=PA313#v=onepage&q&f=false p. 313]</ref> Постои едно верување дека се однесува на етничката разновидност во регионот [[Македонија (регион)|Македонија]] во 19 век, но хронологијата и современите извори ја побиваат оваа интерпретација. ''Macedoine'' може да се однесува на секаква збирка на неповрзани работи, не само за јадење.<ref>Alan Davidson, ''The Oxford Companion to Food'', Оксфорд, 1999. ISBN 0-19-211579-0. Littré. Larousse du XIXe. ''"macedoine" gives 1740 as the earliest French usage; the on-line edition (as of December 27, 2006) refers to the derivation from Alexander as "not fully established". The earliest English uses are from Henry Luttrell's poetry, in 1820; and his notes to the revised edition.''</ref>
Постои верување дека првпат била направена на [[Версајскиот мировен договор]] во [[1919]] година, каде била послужена како десерт на преговарачите. Се верува дека името ѝ го ставил главниот готвач на преговорите во [[Париз]], кој бил по потекло [[Македонец]] и со ситното сецкање на овошјата алудирал на состојбата на својата држава во тоа време.
 
ПостоиВо верувањеМакедонија постои{{се бара извор}} урбана легенда дека првпат била направена на [[Версајскиот мировен договор]] во [[1919]] година, каде што била послужена како десерт на преговарачите., Се верува декаа името ѝ го ставил главниот готвач на преговорите во [[Париз]], кој бил по потекло [[Македонец]] и со ситното сецкање на овошјата алудирал на состојбата на својата држава во тоа време, но не постојат апсолутно никакви показатели дека било кој дел од ова тврдење има основа.
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
 
[[Категорија:Салати]]