Разлика помеѓу преработките на „Рокселана“

Одземен 171 бајт ,  пред 7 години
Одбиена последната промена во текстот (од 217.16.90.103) и вратена ревизијата 3088464 на Kiril Simeonovski
(Одбиена последната промена во текстот (од 217.16.90.103) и вратена ревизијата 3088464 на Kiril Simeonovski)
 
Во [[1522]] година Рокселана го родила принцот [[Шехзаде Мехмед]]. Така започнале и првите конфликти со останатите сопруги на Сулејман околу идниот престолонаследник. Претходно во времето на [[Мехмед II]] главно поради спречување на граѓанска војна издал закон според кој новиот султан можел да ги убие неговите браќа или полубраќа за ред во империјата. Во [[1523]] година Рокселана повторно родила син кој имал проблем со нозете па неможел да претендра за престолот. Во 1526 година се родило третото нивно дете [[Михримах султан]], која подоцна била омажена за [[Рустем Паша]], големиот везир од албанско или српско потекло. Во тоа време Рокселана играла се поголема улога во животот на султанот. Сулејман и покрај првенецот син Мустафа, повеќе ја сакал Рокселана. Тој го занемарил и својот пријател Ибрахим паша, кој во 1523 година го поставил за голем везир за [[Румелија]] и кој подоцна бил оженет со неговата сестра [[Хатиџе султан]]. Во 1526 година Сулејман го поставил за главен заповедник на својата војска во походот против Унгарија.
Како што во филмот ја опишуваат,Хурем Султан била многу плодна.Родила дури 5 деца од Султанот.
 
== Во харемот како сопруга==