Разлика помеѓу преработките на „Кум (филм)“

Додадени 43 бајти ,  пред 7 години
Одбиени последните 2 промени во текстот (од 77.28.247.3) и вратена ревизијата 2935782 на Addbot
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 77.28.247.3) и вратена ревизијата 2935782 на Addbot)
 
== За филмот ==
{{spoiler}}
 
„Кум“ на Франсис Форд Копола, е снимен по истоимениот роман на Марио Пузо, се смета за модерен еп, најбрилијантна метафора за американско друштво и двоструки стандарди.
 
Една од најефективните реченици во филмот ги изговара дон Вито Корлеоне (Марлон Брандо) објаснувајќи ги своите планови да го натера Џек Волц да му ја даде главната улога од својот нов филм на кумашиноткумчето Џони Фонтејн е: „Ќе му понудамнаправам нештопонуда штокоја неможенема да може да ја одбие.“
 
Самиот Копола во една прилика рече дека секогаш сакал да употреби Мафија како метафора за Америка, зошто и едната и другата имаат корени во [[Европа]]. „И двете се потполно капиталистички ориентирани и основната грижа им е профит. И мафиите во Америка се чувствуваат како добротворни организации, а имаат раце извалкани со крв од она што мораат да го прават за да ја заштитат својата моќ и интереси“, објасни КополаКапола.
 
Музиката на [[Нина Рота]], најмногу „Љубовна тема“, има своја душа и буди носталгија. Таа како да ги потсетува на местото и опкружувањето од која потекнуваат сите протагонисти кои сега така брутално сеат смрт на екранот. А ако таа музика се слуша одвоено од филмот, звучи многу добро затоа што потсетува на филмот.
 
Ова остварување го краси извонредна фотографија, која и сама ја проповеда приказната за семејството Корлеоне. Него го сочинуваат многу сцени кои живеат за себе во свеста а секој од нас. Легендарната сцена на будењето на непослушниот холивудски моќник покрај одсечената глава на неговиот најдобар коњ сигурно е една од нив.
{{endspoiler}}
 
== Надворешни врски ==