Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 34 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
== Наводи ==
{{во изработка}}
Чекалници (од турски çakal, во персиски shaghal и санскрит sṛgālaḥ) е [[предатор]]со среден раст, еден од трите (во некои извори четирите) [[цицачи]] од фамилијата [[Кучеви]] (Canidae), пронајдени во [[Африка]], [[Азија]] и Југоисточна [[Европа]].
==Преносливо значење==
Популарната, но донекаде неточни, идеја за чакалите како [[мршојадни]] придонесува за негативна асоцијација кога се спомене тоа заедничко - оттаму и поврзувањето на зборот чекал со човек, дури и со група луѓе кои се занимаваат со одредени професии - типаж, оприличавам агресивно, подло однесување; кој напаѓа паднатиот.
 
{{Vikipedia}}
17

уредувања