Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Додадени 369 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 38 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q189889 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
{{Инфокутија филм
| name = Чикаго
| language = [[Англиски]]
| budget = [[Американски долар|$]]45 милиони
| gross = $306.776.732<ref>{{cite web|url=http://www.boxofficemojo.com/alltime/domestic/never1.htm |title=Top Grossing Movies That Never Hit #1 at the Box Office |publisher=Box Office Mojo |accessdate=July 18, 2010}}</ref>
| gross = $306.776.732
}}
'''Чикаго''' ({{lang-en|Chicago}}) е [[мјузикл]] од [[2002]] година издаден од издавачката куќа „Miramax Films“. Филмот првпат почнал да се прикажува на [[27 декември]], [[2002]] во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на [[24 јануари]], [[2003]]. Филмот е адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на гламурот и скандалот во [[Чикаго]] во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е [[Роб Маршал]], а адаптацијата за филм е напишана од [[Бил Кондон]]. Филмот Чикаго има освоено шест Оскари во 2003 вклучувајќи и оскар за најдобар филм. Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата најдобар филм по филмот [[Оливер!]] во (1968).
 
Дејствието на Чикаго се врти околу Велма Кели и Рокси Харт, двете осудени за убиство кои чекаат смртна казна во [[Чикаго]] од 1920-тите. Велма, која професионално игра во водвил, и Рокси, домаќинка со аспирации да биде ѕвезда, се борат за слава која ќе ги држи подалеку од гилотината. Во филмот глумат [[Кетрин Зета-ЏоунсЏонс]], [[Рене Зелвегер]] и [[Ричард Гир]].
 
== Приказна ==
[[Чикаго]], околу [[1920]] година. Наивната Рокси Харт ([[Рене Зелвегер]]) оди во посета на ноќен клуб каде Велма Кели ([[Кетрин Зета-Џоунс]]) настапува, во надеж дека нејзиното момче Фред Касли ќе и најде ангажман како ѕвезда во водвиљ („Сиот тој џез“). По настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да и помогне да влезе во шоубизнисот, во момент на бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос. И покрај ова, полицијата не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук.
 
== Наводи ==
[[Чикаго]], околу [[1920]] година. Наивната Рокси Харт ([[Рене Зелвегер]]) оди во посета на ноќен клуб каде Велма Кели ([[Кетрин Зета-Џоунс]]) настапува, во надеж дека нејзиното момче Фред Касли ќе и најде ангажман како ѕвезда во водвиљ („Сиот тој џез“). По настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да и помогне да влезе во шоубизнисот, во момент на
{{наводи}}
бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос. И покрај ова, полицијата не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук.
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Chicago (film)|Чикаго}}
{{Wikiquote}}
* {{IMDb title|0299658|Чикаго}}
* {{Tcmdb title|439832|Чикаго}}
* {{Mojo title|chicago|Чикаго}}
 
{{ОскарФилм}}