Разлика помеѓу преработките на „СВОТ (анализа)“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
с (r2.7.2+) (Робот: Ја менувам bg:SWOT анализ во bg:SWOT-анализ)
 
==Употреба на СВОТ анализата==
Ползата од СВОТ анализата не е ограничена на организации кои се стремат кон профит. Кога посакуваната крајна состојба (цел) е одредена, СВОТ анализата може да се употреби во било која ситуација на донесување одлуки. Примерите вклучуваат: непрофитни организации, владини единици и поединци.СВОТ анализата,исто така може да се употреби во планирањето пред да настапи криза и во превентивното управување со кризи. СВОТ анализата може да се употреби и за создавање препорака во текот на студија за изводливост/анкета.
 
==СВОТ анализа на опкружувањето==
Анонимен корисник