Разлика помеѓу преработките на „Грчка граѓанска војна“

с
Отстрането уредувањето на 217.16.90.25 (разговор), вратено на последната верзија на M4r51n
(Целосно избришана страница)
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.25 (разговор), вратено на последната верзија на M4r51n)
'''Граѓанската војна во Грција''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ελληνικός εμφύλιος πόλεμος'' [елиникос емфилиос полемос]) е една од првите воени конфликти кој се случиле во периодот по завршувањето на [[Втората светска војна]], кој траел од [[1946]] до [[1949]] година. Победата над [[комунизам|комунистите]] било благодарение на идното грчко членство во [[НАТО]], како и големата подршка што во тоа време и ја давала [[САД]] на [[Грција]]. Ова всушност претставува и започнување на [[Студена војна|Студената војна]] од страна на истокот и западот предводени од различните системи на владеење.
 
Граѓанската војна главно се водела помеѓу вооружените сили на грчката влада подржувана од страна на [[САД]] и [[Велика Британија]] од една страна, и грчките комунисти и членовите на најголемата во тоа време антинацистичка организација ([[ЕЛАС]]), поддржувана од самата [[Комунистичка партија на Грција]].
 
Првата фаза од граѓанската војна се одвивала помеѓу [[1942]] и [[1944]] година. Левите и десните ориентации на партиите се спротивставувале помеѓу себеси, кое доведувало и до братоубиствена војна. Втората фаза која започнала во [[1944]] година, социјалистите кои контролирале голем дел од територијата на [[Грција]], се спротивставиле на грчката влада која дотогаш била во бегство, надвор од [[Грција]], поточно во [[Каиро]]. Третата фаза која започнала и завршила во [[1946]], била избрана десно ориентираната влада, под доста напрегнати услови, борејќи се против вооружаните територии на [[комунизам|комунистите]]. КПГ останала како легална се до [[1948]] година, кога и била забранета од страна на [[Атина]].
 
Поразот на [[комунизам|комунистите]] во Граѓанската војна во Грција, подржувани од [[Југославија]] и [[Албанија]], довело до пристапување на [[Грција]] во [[НАТО]] и зацврстување на влијанието на [[САД]] во [[Егејско море]] до самиот крај на [[Студена војна|Студената војна]].
 
== Предисторија ==
Корените на Граѓанската војна лежат во окупацијата на Грција од страна на Германија и Бугарија од 1941 до 1943. Кралот Јоргос Втори и неговата влада побегнаа во [[Египет]] каде целата влада се образуваше во егзил кој ги признавале западните сојузници, но не и Советскиот Сојуз. Западните сојузници активно го охрабруваа кралот Јоргос дури и го присилуваа да именува умерени министри. Некој од левицата тврдеа дека владата е нелегитимна, бидејки имала корени од диктатурата на генералот [[Јоанис Метаксас]] од 1936 до 1941.
 
Германците поставиле колаборационистичка влада во Атина но ни оваа влада немала легитимна подршка. Марионетскиот режим истотака бил поткопан и од лошата економска политика која предизвикувала неконтролирана инфлација. Некои високо рангирани офицери им служеле на Германците и почнале да се појавуваат паравоени одреди кои попознати се како [[Тагмата асфалиас|Сигурносни баталјони]]. Овие одреди никогаш не биле користени против западните сојузници само против комунистите.
 
Недостатокот од легитимна влада создаде вакуум во власта, кој бил исполнет со неколку обиди за отпор. Најголем од нив бил Народноослободителниот фронт (ЕАМ) кој бил основан во септември 1941. ЕАМ и неговото воено крило Грчка народноослободителна војска (ЕЛАС) биле создадени од Комунистичката партија на Грција.
 
Востанието прво избило во Источна Македонија каде Германците им дозволиле на бугарските трупи да ја окупираат грчката територија.
 
== Договорот од Варкиза ==
 
== Британската интервенција ==
 
== Монархо-фашистичкиот терор ==
 
== НОФ ==
 
== Почеток на конфликтот ==
 
== Слободни територии во Северна Грција ==
 
== Македонците во Демократската армија ==
 
== Поразот на ДАГ ==
Од вкупно 50.000 загинати, 20.000 биле Македонци.<ref>Ристо Кирјазовски „Македонската политичка емиграција од Егејскиот дел на Македонија во Источна Европа“, „Култура“, Скопје, 1989, 165 стр. </ref>
 
На [[7 октомври]] [[1949]] година во [[Бурел|Бурели]], [[Албанија]], уапсени се 11 раководители и активисти на [[НОФ]]: [[Паскал Митревски]], [[Павле Раковски]], [[Минчо Фотев]], [[Евдокија Фотева - Вера|Вера Николова – Баљова]] и други.
 
== Прогонот ==
Прогонети биле повеќе од 50.000 македонски бегалци, од кои 30.000 заминале во [[Југославија]], а 20.000 во источноевропските земји. Од нив 5.479 се настанале во [[Полска]], 4.000 во [[Романија]], 3.800 во [[Чехословачка]], 3.299 во [[Унгарија]], 2.954 во [[СССР]] и 103 во [[Бугарија]].<ref>Ристо Кирјазовски „Македонската политичка емиграција од Егејскиот дел на Македонија во Источна Европа“, „Култура“, Скопје, 1989, 165-166 стр. </ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=520F730822B5B74DA80994775B07C258 Кузман Георгиевски „Причините за Граѓанската војна во Грција“]
* [http://www.marxists.org/subject/greek-civil-war/index.htm Arхива за Грчката граѓанска војна на Марксистичката интернет архива]
 
[[Категорија:Грчка граѓанска војна| ]]
[[Категорија:Комунистичка партија на Грција]]
[[Категорија:Војни на Грција]]
 
[[ar:الحرب الأهلية اليونانية]]
[[bg:Гражданска война в Гърция]]
[[ca:Guerra Civil Grega]]
[[cs:Řecká občanská válka]]
[[da:Den græske borgerkrig]]
[[de:Griechischer Bürgerkrieg]]
[[et:Kreeka kodusõda]]
[[el:Ελληνικός Εμφύλιος Πόλεμος 1946-1949]]
[[en:Greek Civil War]]
[[es:Guerra Civil Griega]]
[[eu:Greziako Gerra Zibila]]
[[fr:Guerre civile grecque]]
[[ko:그리스 내전]]
[[hr:Grčki građanski rat]]
[[id:Perang Saudara Yunani]]
[[it:Guerra civile greca]]
[[he:מלחמת האזרחים ביוון]]
[[ka:საბერძნეთის სამოქალაქო ომი]]
[[la:Bellum Civile Graecum]]
[[lt:Graikijos pilietinis karas]]
[[hu:Görög polgárháború]]
[[nl:Griekse Burgeroorlog]]
[[ja:ギリシャ内戦]]
[[no:Borgerkrigen i Hellas 1946–49]]
[[nn:Den greske borgarkrigen]]
[[pl:Wojna domowa w Grecji]]
[[pt:Guerra Civil da Grécia]]
[[ro:Războiul Civil Grec]]
[[ru:Гражданская война в Греции]]
[[sk:Grécka občianska vojna]]
[[sr:Грчки грађански рат]]
[[sh:Grčki građanski rat]]
[[fi:Kreikan sisällissota]]
[[sv:Grekiska inbördeskriget]]
[[tr:Yunan İç Savaşı]]
[[uk:Громадянська війна у Греції]]
[[vi:Nội chiến Hy Lạp]]
[[yo:Ogun Abẹ́lé Gríìsì]]
[[zh:希腊内战]]
31

уредување