Еварист Галоа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 73 бајти ,  пред 16 години
с
слика
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
с (слика)
{{Биог-никулец}}
[[Категорија:Математичари]]
 
[[Image:Galois.jpeg|рамка|десно|Еваристе Галоа]]
 
'''Еваристе Галоа''' (25 Октмври, [[1811]] - 31 Мај, [[1832]]) бил [[Франција|француски]] [[математика|математичар]] роден во Бург-ла-Реин (Bourg-la-Reine). Како математичко чудо, уште додека бил во своите тинејџерски години успеал да даде потребен и доволен услов за [[полином|полиномите]] (полиномните равенки) да можат да се решат со помош на корените, притоа решавајќи долгорочен математички проблем. Неговата работа претставувала основа за [[Теорија на Галоа|Теоријата на Галоа]], што претставува главна гранка во [[апстрактна алгебра|апстрактната алгебра]], и е подполе на конекциите на Галоа. Тој бил првиот што го користел зборот „група“ како технички термин во математиката за да претстави група на пермутации. Загинал во дуел на дваесетгодишна возраст.
90

уредувања