Разлика помеѓу преработките на „Стокхолм“

Додадени 230 бајти ,  пред 8 години
с (r2.7.3) (Робот: Додава pa:ਸਟਾਕਹੋਮ)
 
== Историја ==
[[File:Stockholm county 3000-BC.png|thumb|left|Stockholmsområdet vid 3 000 f.kr.]]
[[File:Västerbron och vattenstånd.jpg|thumb|left|Illustration av olika historiska vattenstånd i Stockholmstrakten med hjälp av Västerbron]]
Подрачјето на градот Стокхолм било населено во раниот [[среден век]]. Првото спомнување на градот поврзан со денешното име се поврзува со [[1252]] [[година]]. Првобитно, градот се развил како пристаниште за извоз на железна река од рудникот во градската област [[Бергслаген]]. Благодарејќи на ова градот брзо станал значајно средиште на трговијата. Градот наскоро станал ханзетска испорака на доселениците од [[Германија]]. Тие ја сочинувале градската власт до [[1478]] [[година]].
 
Анонимен корисник