Разлика помеѓу преработките на „Лед зепелин“

Додадени 12 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Брише diq:Led Zeppelin)
{{Infobox musical artist
| Name = ЛедЛеден ЗепелинЦепелин
| Img = LedZeppelinChicago75 2.jpg
| Img_capt = ЛедЛеден ЗепелинЦепелин во живо на [[Стадионот во Чикаго]], јануари 1975 година
| Img_size = 250
| Landscape = Yes
| Past_members = [[Џими Пејџ]]<br />[[John Paul Jones (musician)|Џон Пол Џонс]]<br />[[Роберт Плант]]<br />[[Џон Бонам]]
}}
'''ЛедЛеден ЗепелинЦепелин''' ({{lang-en|Led Zeppelin}}; во Македонија грешно позната и како '''Лед Цепелин''') беше англиска рок група основана во 1968 година составена од гитаристот [[Џими Пејџ]], пејачот [[Роберт Плант]], тапанарот [[Џон Бонам]] и басистот [[Џон Пол Џонс]]. Со својот тежок гитарски блуз-рок звук, Лед Зепелин често се ословуваат како зачетници на музичките правци [[хеви метал]] и [[хард рок]], иако индивидуалистичкиот стил на групата потекнува од многу извори и и ги надминува сите останати жанрови. Лед Зепелин не издаваа песни како синглови од своите албуми во [[Британија]], бидејќи претпочитаа да развијат концепт на „рок ориентиран на албуми“.
По повеќе од 30 години од распаѓањето на Лед Зепелин поради смртта на Џон Бонам во 1980 година, тие продолжуваат да бидат високо ценети за нивните уметнички достигнувања, комерцијален успех, и широко влијание. Групата продаде над 200 милиони албуми во светот според некои извори, додека други извори велат дека продале повеќе од 300 милиони копии, вклучувајќи 111,5 сертификувани примероци во [[САД]], правејќи ги една од најдобро продаваните мизички артисти на сите времиња, како и втор најпродаван бенд на сите времиња во САД. Сите нивни оригинални студиски албуми се пробиваа на Топ 10 листата на албуми во САД, од кои шест го достигнаа првото место. Списанието Ролинг Стоун ги опиша Лед Зепелин како „најтешкиот бенд на сите времиња“, најголемиот бенд во 70-тите години и „несомнено еден од најиздржливите бендови во историјата на рок музиката“. Слично на ова, [[Рокенрол Холот на Славните]], во 70-тите години ја опиша групата дека била „исто толку влијателна во таа деценија како што биле Битлси во претходната“.
Во 2007 година, живите членови на Лед Зепелин повторно се обединија (заедно со синот на Џон Бонам, Џејсон) за концертот во чест на Ахмет Ертегин во [[O2 Арената]] во [[Лондон]]. На групата и беше доделена награда за „Најдобар настап во живо“ за нивното еднократно обединување на МОЏО наградите во 2008 година, каде што беа прогласени за „најдобра рокенрол група на сите времиња“.
Анонимен корисник