Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додадени 4.919 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава en:Chengdu)
 
Во Ченгду се зборува [[сичуански дијалект]] на [[кинески јазик|кинескиот јазик]]. На [[фонетика|фонетичко ниво]] е изразен во промена на ''џ'', ''ч'' и ''ш'' во ''ѕ'', ''ц'', ''с'' исто и слевање на дифтонг во едeн звук оу во о, пример за двата наведени случаи Оуџоу што значи Европа на сичуански дијалект е оѕо. На [[синтактика|морфо-синтактичко]] ниво при формирање на различни фрази одекнуваат дијалекни зборови и фрази.<ref>http://www.gochengdoo.com/en/blog/item/2380/sichuanhua_speaking_mandarin_with_a_southwestern_accent</ref>
 
== Економија ==
 
Ченгду е еден од поразвиените градови во Кина. Ченгду се вбројува во југозападнокинескиот економски триаголник, другите два града се Чонгчинг и Ши`ан. <ref>http://www.thechinaperspective.com/topics/city/chengdu</ref> Од општината на град Ченгду известуваат дека минатата година БДП на градот надраснал 15 %. <ref>www.chengdu.gov.cn/echengdu/news/content.jsp?ID=591479</ref> Потребата за работна рака може да се задоволува со планираното зголемување на населението кое до 2020 година треба да изнесува барем 20 милиони луѓе. <ref>http://www.gochengdu.cn/investing/chengdu-economic-overview</ref> Ченгду е еден од најбрзо растечките градови во светот. Во подем е изградбата на објекти, инфраструктура во градот и надворешна врска со други држави во светот како и секако приморскиот дел на Кина. Впечатлив е напливот на страски фирми за висока технологија како DELL, CISCO и други. <ref>http://www.forbes.com/2010/10/07/cities-china-chicago-opinions-columnists-joel-kotkin.html</ref> Директните странски инвестиции достигнуваат 2 милијарди евра, и се во континуиран пораст од 28,5% годишно. <ref>www.gochengdu.cn/investing/chengdu-economic-overview</ref>
 
== Туристички места во Ченгду ==
 
Местото за кое туристите доаѓаат од секаде од светот е секако центарот за истражување на репродукцијата на пандите. Поточно тоа се два центри, едниот на 10-тина километри од центарот на градот а вториот на час и половина пат од центарот на градот. <ref>http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g297463-d1312394-Reviews-Chengdu_Research_Base_Of_Giant_Panda_Breeding-Chengdu_Sichuan.html</ref> Кривото сокаче Куанџај се наоѓа во центарот на градот. <ref>http://www.tripadvisor.com/Attractions-g297463-Activities-Chengdu_Sichuan.html</ref>И потекнува од времето на Чинг династија. Друга атракција е палатата Чингјанг, која е најстарата и најголемата палата во Ченгду. <ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/tourism/landscape_detail/qyg.jsp</ref> Колибата на Дуфу е резиденцијата на Дуфу, кој е еден истакнат кинески поет од времето н Танг династијата. Се наоѓа во бамбусова шума, прилагодена патеки, мостови и мали плоштади. <ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/tourism/landscape_detail/dfct.jsp</ref> Народниот Парк (кинески 人民公园) е едно интересно место во Ченгду каде може да погледате разни претстави на отворено, разноврсен профил на луѓе, да уживате во чајџилниците покрај езерцата со лотуси. Тибетскиот Кварт е една приказна со една тотално различна култура, која е втаена во различна облека на луѓето, различен јазик, музика, мирис на путер оф јак и инсент стапчиња. Чунгши Шопинг улицата привлекува над милион посетители за време на викендот. <ref>http://www.chengduliving.com/top-10-free-places-in-chengdu/</ref>
 
== Ченгду, домот на пандите ==
 
Во центарот за истражување на репродукцијата на пандите живеат над 83 панди <ref>http://www.panda.org.cn/english/us/1.htm</ref>, ист ваков центар постои и во Ја`ан блиску Ченгду каде има поголем број на панди. Првично нивното седалиште било во Уолонг, но по катастрофалниот земјотрес преместени се во центрите во Ченгду и Ја`ан. <ref>http://www.pandasinternational.org/about.html</ref>
 
 
== Референци ==
62

уредувања