Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додадени 659 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с
Ченгду се наоѓа во Југозападна Кина блиску Тибетското Плато. Тој е еден од поголемите градови во Кина со површина од 12390 км². Во должина од исток кон запад е 192 километри, ширина југ-север 166 километри. Со брзиот развој на градот тој ги припојува и околните мали градчиња од 2000-та година.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref>
 
Во Ченгду има ([[Koppen Cwa]]) суптропска монсунска клима карактеристична по рана пролет, топло лето, свежа есен и не многу студени зими. [4]Монсунскиот влажен период започнува во април и завршува во октомври. Карактеристична е слабата циркулација на ветер, згора на тоа и блискоста до Тибетското Плато од каде доаѓа слив на густи облаци носи на Ченгду најмалку 1412 сончеви часови годишно што го прави Ченгду познат по сребреното (облачно) небо.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref><ref>http://www.chinahighlights.com/chengdu/weather.htm</ref>
 
== Култура ==
 
Ченгду е динамичен град во кој секој ден се одвиваат од локални до светски збиднувања. Ченгду е град со традиција долга 3000 години, која влијаела на Кина и други азијски држави. Ченгдуанското секојдневие го одбележуваат неколку работи: локалната кујна, традицијата на пиење чај, резерватот на [[панда|пандите]], [[Таоизам|Таоизмот]] и трите кралства.
 
== Референци ==
62

уредувања