Разлика помеѓу преработките на „Исмаил Кадаре“

Додадени 765 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Исмаил Кадаре''' ([[албански јазик|албански]]: ''Ismail Kadare'', [[француски]]: ''Ismail Kadaré'') е албански [[писател]] кој ужива голема меѓународна репутација. Тој ја започнува својата литературна кариера како [[поет]] во 1950-тите години. Во шеесетите, тој ја пренасочува својата креативна енергија кон [[проза]]та и многу скоро станува нејзин неоспорен мајстор и најпопуларен [[албански]] [[писател]]. Во 1992, е награден со ''Prix mondial Cino Del Duca'', а во 2005 ја освојува првата награда на ''Man Booker International'' и неколкупати бил номиниран за [[Нобелова награда за литература|Нобеловата награда]].<ref>[http://macedonian.traduki.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=437:kadare-ismail&catid=69:k&Itemid=81 traduki.eu]</ref>
 
Неговите дела се преведени на 50 светски јазици. Член е на [[француска]]та [[академија]], како и на уште неколку други значајни светски институции и асоцијации. Досега има објавено десетина книги [[поезија]], [[расказ]]и и [[роман]]и и [[есеи]], од кои најпознато дело му е романот [[Генералот на мртвата војска]]. Денес живее во [[Париз]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Никулец за биографија}}