Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Додадени 527 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox musical artist <!-- See Wikipedia:WikiProject Musicians -->
| name = Клиф Бартон
| image = Cliff Burton 1.JPG
| background = non_vocal_instrumentalist
| birth_name = Клифорд Ли Бартон
| birth_date = {{Birth date|mf=yes|1962|2|10|mf=y}}
| birth_place = [[Castro Valley, Callifornia|Кастро Вали]], [[Калифорнија]], САД
| death_date = {{Death date and age|mf=yes|1986|9|27|1962|2|10}}
| death_place = близу [[Дорарп]], [[Лингби]], [[Шведска]]
| instrument = [[Bass guitar|Бас гитара]], [[пијано]], [[гитара]], [[Singing|вокал]]
| genre = [[треш метал]], [[спид метал]], [[Heavy metal music|хеви метал]]
| label = [[Megaforce Records|Megaforce]], [[Elektra Records|Elektra]]
| associated_acts = [[Metallica]], Agents of Misfortune, [[EZ-Street]], [[Trauma (band)|Trauma]]
| website = [http://www.metallica.com Официјален веб-сајт на Металика]
}}
'''Клифорд Ли Бартон''' (1962-1986) беше американски музичар, а воедно и басист на [[:хеви-метал]] бендот [[Металика]]. На групата им се придружи во 1982 година и даде свој придонес во првите три албуми на [[Металика]], кои се сметаат за класици на [[треш-метал]] музиката. Бартон беше познат по неговите виртуозни настапи во живо и по тоа што и ја даваше неопходната ритмика и мелодија на нивните песни. Почина на 27 септември 1986 год, во сообраќајна несреќа за време на турнејата низ [[Шведска]]. Постхумно му беше доделено место во ''Rock And Roll'' куќата на славните како дел од [[Металика]] на 4 април, 2009 година.
 
== Детство и рана младост ==
Клиф Бартон е роден на 10 фебруари, 1962 година во [[Тенеси]], [[САД]], како најмлад син на Џен и Реј Бартон. Имал постар брат Скот и сестра Кони. Како ученик во средно училиште играл бејзбол за школскиот тим и го освоил првото место на локалниот натпревар со другите училишта. По завршување на средното образование, станал член на бендот [[Траума]]. И покрај гламурот и театралноста на останатите членови при нивните свирки во живо, Бартон бил забележлив по неговото ритмичко удирање со глава и долгата црвена коса. Со овој бенд снимил и една демо-снимка, но таму се успеал да го докаже својот раскошен талент за музицирање.
 
==== Металика по неговата смрт ====
По овој настан, [[Металика]] не можеше да се смета за бенд. Едно време тие дури и помислуваа да прекинат со музиката. На крајот, сепак одлучија да не се откажуваат и да ја исполнат желбата на нивниот довчерашен басист за светска доминација на [[Металика]]. Во едно интервју [[Кирк Хамет]] ќе рече: <blockquote>''По несреќата секој од нас самостојно одлучи сета наталожена фрустрација и гнев да ги исфрлиме на сцената, каде и впрочем им е местото. Најлошото нешто што можевме да го направиме е да престанеме со свирки и да кукаме во празно. Колку повеќе би мислеле на таа работа, толку подлабоко би тонеле во меланхолија и патетичност. Би било нефер кон самиот Клиф да застанеме кога сме дотуркале волку далеку. И кога би бил жив и поради некоја причина не би можел да свири, пак би не бодрел да одиме до крај'', велат од [[Металика]].</blockquote>
 
== Дискографија ==
{{Главна|Дискографија на Металика}}
{{col-begin}}
{{col-2}}
 
=== Студиски албуми ===
* ''[[Kill 'Em All]]'' (1983)
* ''[[Ride the Lightning]]'' (1984)
* ''[[Master of Puppets]]'' (1986)
 
=== Демо снимки ===
* ''No Life 'til Leather'' (1982) (потврден му е придонес иако не бил член)
* ''Megaforce'' (1983)
* ''Ride the Lightning'' (1983)
* ''Master of Puppets'' (1985)
 
=== Компилации ===
* ''Metal Massacre Volume II'' (1982) (со Траума)
{{col-end}}
 
== Наводи ==