Разлика помеѓу преработките на „Исмаил Кадаре“

с
нема опис на уредувањето
(инфокутија)
с
|period = 1954 – денес
|movement = [[постмодернизам]]
|notableworks = „''[[Генералот на мртвата војска]]''“ (1963)
|awards =
|influences = [[Франц Кафка]], [[Томас Ман]], [[Албер Ками]], [[Владимир Набоков]], [[Николај Гогољ]], [[Ернест Хемингвеј]]