Разлика помеѓу преработките на „Хондурас“

Додадени 13 бајти ,  пред 7 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава gn:Honduras; козметички промени
с (Робот: Додава ay:Honduras)
с (r2.7.3) (Робот: Додава gn:Honduras; козметички промени)
Хондурас е држава во Средна Америка која на север излегува на [[Карипското Море]], додека на југ излегува на [[Тихиот Океан]]. На запад, Хондурас се граничи со [[Гватемала]], на југозапад со [[Ел Салвадор]] и на југоисток со [[Никарагва]]. Климата во државата е тропска, каде јужниот и централниот дел од земјата се релативно топли.
 
Територијата на Хондурас е воглавно составена од планини, но има и тесни долини покрај бреговите. Вкупната површина на Хондурас изнесува 112.492 km² каде живеат околу 7.810.848 жители. Главен град на Хондурас е [[Тегусигалпа]].
 
== Политички систем ==
{{Main|Економија на Хондурас}}
 
Економијата на Хондурас е во поспор развој. Во последните години просечниот економски развој на земјата се проценил на 7% што ја направило земјата една од најбрзо растечките економии во [[Латинска Америка]], но сепак и денес околу 50% од населението живее во [[сиромаштија]].<ref>[http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/COUNTRIES/LACEXT/HONDURASEXTN/0,,contentMDK:21035522~pagePK:141137~piPK:141127~theSitePK:295071,00.html web.worldbank.org]</ref> Според [[Светска банка|Светската банка]], Хондурас е една од трите најсиромашни држави во [[Западна Хемисфера|Западната Хемисфера]], по [[Хаити]] и [[Никарагва]]. Се проценува дека има околу 27.9% невработеност.
 
== Население, јазик и религија ==
* [http://www.honduras.com/ Општа интернет страница за Хондурас]
* [http://www.gob.hn Влада на Хондурас] {{es icon}}
* [http://www.letsgohonduras.com Институт за туризам на Хондурас]
* [https://www.cia.gov/library/publications/world-leaders-1/world-leaders-h/honduras.html Шеф на држава и кабинет]
* {{CIA_World_Factbook_link|ho|Хондурас}}
[[frp:Honduras]]
[[ast:Hondures]]
[[gn:Honduras]]
[[ay:Honduras]]
[[az:Honduras]]