Разлика помеѓу преработките на „Гагаузи“

Додаден 21 бајт ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава ar:الكاكوز; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава oc:Gagauz)
с (r2.7.3) (Робот: Додава ar:الكاكوز; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Гагаузите''' ''([[гагауски]]: Gagauz, мн. Gagauzlar или Gagavuz, мн. Gagavuzlar; [[руски]]: Гагаузы)'' се [[турски народи|турски народ]] кој живеe претежно во [[Молдавија]], односно во автономната покраина [[Гагаузија]]. Во [[Гагаузија]], тие сочинуваат околу 83% од вкупното население. Мнозинството од Гагаузите се со [[Православие|православна вероисповед]] но има и [[ислам|муслимани]] кои живеат во [[Турција]]. Вкупниот број на Гагузите е 230 000 од кои во [[Молдавија]] живеат 147 500, во [[Украина]] 31 000 и во [[Турција]] 15 000.
 
 
[[Категорија:Народности во Украина]]
 
[[ar:الكاكوز]]
[[an:Gagauzes]]
[[az:Qaqauzlar]]