Бела боја: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава new:तुयु; козметички промени
с (r2.6.4) (Робот: Менува br:Gwenn (liv))
с (r2.7.3) (Робот: Додава new:तुयु; козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Белата боја''' е основна неутрална [[боја]], еквивалентна на белата [[сончева светлина]] и затоа од човекот се распознава предимно во [[светлина|светлината]]та.
 
Една од двете основни неутрални бои во уметноста е белата. Од белата боја се произведуваат множество други бои, при што со смешувањето му со основните има способмост да ги осветлува. Доколку биде смешена со другата неутрална боја - [[црна боја|црната]] ќе се образува друга неутрална вторична боја - [[сива боја|сивата]].
[[nl:Wit]]
[[ne:सेतो]]
[[new:तुयु]]
[[ja:白]]
[[ce:КIайн]]