Информатика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава be:Інфарматыка; менува tt:Информатика)
Нема опис на уредувањето
 
== Историја ==
Зборот информатика за првпат се спомнува во Германија во 1957 година од страна на Карл Штајнбух. Информатиката ја има за основа математиката, електрониката, физиката и некои инженерски науки.
Информатиката ја има за основа математиката, електрониката, физиката и некои инженерски науки.
[[Чарлс Бебиџ]] во 19 век измислил машина која земала податоци, ги обработувала, и на некој начин обработените податоци ги покажувала. Во тоа време тоа бил механички систем, додека денес сметачите се електронски.
Еден од најголемите теоретичари на модерната информатика е англискиот математичар [[Алан Тјуринг]]. За време на втората светска војна работел на Енигма, машина која германската војска ја користела за шифрирање и дешифрирање на пораки. Тјуринг развил постапка со која сите пораки можеле да се дешифрираат. Во текот на тие истражувања настанала познатата [[Тјурингова машина]].
Во тоа време тоа бил механички систем, додека денес сметачите се електронски.
Еден од најголемите теоретичари на модерната информатика е англискиот математичар [[Алан Тјуринг]].
За време на втората светска војна работел на Енигма, машина која германската војска ја користела за шифрирање и дешифрирање на пораки.
Тјуринг развил постапка со која сите пораки можеле да се дешифрираат.
Во текот на тие истражувања настанала познатата [[Тјурингова машина]].
 
За најдобар информатичар во Македонија е прогласен Дамјан Симоновски.
 
== Полиња на информатиката ==
 
За најдобар информатичар во Македонија е прогласен Дамјан Симоновски.
Според класификационата шема на АКМ ([[Асоцијација за Компјутерска Машинерија]]), информатиката ги вклучува следните полиња:
 
 
* C. [[Организација на компјутерските системи]]
** C.1 [[обработувачкаОбработувачка архитектура]]
** C.2 [[Компјутерско-комуникациски мрежи]]
** C.3 [[Специјализирани системи]] (J.7)
Анонимен корисник