Разлика помеѓу преработките на „Цариград“

Одземени 85 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Менува eu:Konstantinopla; козметички промени
с (r2.6.5) (Бот Менува: tr:Konstantinopolis)
с (r2.7.3) (Робот: Менува eu:Konstantinopla; козметички промени)
Константин во голема мера го проширил градот и го поделил на 14 реони, започнувајќи со изградба на објекти какви доликувале на една императорска престолнина<ref>A description can be found in the [[Notitia urbis Constantinopolitanae]].</ref>. Сепак, новата престолнина за да наликува на еден нов Рим требало да поминат долги години. Во престолнината немало [[Претор (титула)|претори]], трибуни или [[квестор]]и. Исто така во градот не постоеле никакви административни објекти. Новата програма за изградба на градот била спроведена со голема брзина. Голем број на столбови, порти, статуи биле пренесени од различни делови на империјата во градот. Едни од најголемите римски и грчки архитекти и уметници се преселиле во новиот град.
 
Поради добрата стратегиска и географска положба на градот, Константинопол станал огромен град за тоа време, скоро половина милион жители. Тој бил изграден во римски дух и традиција. За разлика од стариот [[Рим]], новиот Рим бил не само римски туку и [[христијанство|христијански]]. Во него биле изградени големи дворци, [[амфитеатар|амфитеатри]], [[аквадукт|аквадукти]]и и христијански храмови.
 
Еден од првите плоштади кои биле изградени од Константин бил [[Августајон]]. Новата сенаторска палата била сместена во една базилика на источниот дел од градот. На јужниот дел била изградена [[Големата палата во Константинопол|императорската палата]], со [[Чалке (Константинопол)|величенствена порта]] на влезот а веднаш до неа се наоѓала [[Палата Дафне|палатата Дафне]]. Во близина на овој комплекс се наоѓал [[Константинополски хиподром|хиподромот]] кој имал капацитет за околу 100.000 гледачи. Други градби од тоа време биле бањата [[Зевксипиј (Константинопол)|Зевксипиј]] и [[Милион (Константинопол)|споменикот Милион]]
Во [[Среден век|Средниот век]], градот бил нарекуван и Втор Рим. [[Византија]] никогаш не се помирила со улогата како втора нација под папа|папата во империјата. Ова довело и до [[Голема шизма|Големата шизма]] од 1054 гофина, кога Халкедонското [[христијанство]] било поделено на [[католицизам]] и [[православие]].
 
=== 395–527 ===
 
Првиот познат управител на градот бил Хоноратиј, кој ја презел функцијата на [[11 декември]] [[359]] година и на таа функција се задржал до [[361]] година. Императорот [[Валенс]] ја изградил палатата [[Хебдомон]] на брегот од [[Мраморно Море]], во близина на Златната порта на градот. Ситен императори биле крунисувани во оваа палата. [[Теодосиј I]] го основал [[Студиски манастир|Студискиот манастир]], бил изграден столб на Форумот и бил реновиран храмот на Афродита, кој објект бил претворен во куќа за преторот. Во времето на [[Аркадиј]] бил изграден нов форум, кој денеска е познат како [[форум на Аркадиј]].
 
Важноста на Константинопол постепено започнала да се зголемува во империјата. По [[Битка кај Адријанопол (378)|битката кај Адријанопол]] во 378 година, римската војска доживеала голем пораз од Визиготите. Преку оваа битка императорот започнал да размислува за изградба на нови ѕидини. Така во времето на [[Теодосиј II]] во [[413]] година ѕидините биле изградени. Во тоа време бил основан и [[Константинополски универзитет|Константинополски универзитет]].
Во следните години започнало уништувањето на Западната Римска империја. Нејзините императори се повлекле во Равена, а Константинопол по падот на Рим станал најголем град во империјата и светот. Големите богатства од источните земји и западна Азија биле донесени во градот.
 
=== 527–565 ===
 
Императорот Јустинијан I (527-565) во историјата ќе остане познат по своите услеси во војните, неговите големи реформи во империјата и големиот број на градби.
 
[[Податотека:ConquestOfConstantinopleByTheCrusadersIn1204.jpg|thumb|300px|Освојување на градот од страна на крстоносците]]
Во почетокот на [[13 век]], односно во [[1204]] година, Константинопол бил завладеан од страна на крстоносците во т.н. [[Четврта крстоносна војна]]. Самиот поход бил насочен наместо кон [[ислам|исламскиот]]скиот свет на [[Блиски исток|Блискиот исток]], туку кон Константинопол. Како една од приќините за напаѓање на градот од страна на крстоносците била нивната финансиска зависност од [[Венеција]], чии флоти требало да бидат транспортирани до бреговите на [[Света Земја|Светат земја]]. Поради недостаток на финансиски средства, крстоносците биле принудени од страна на [[Енрико Дандоло]] за напад кон градот, претходно зазимајќи го [[Задар]].
 
По преземањето на градот, бил ставен на еден начин крај на [[Византија]]. Од нејзините територии биле создадени три империи: [[Никејска империја]], [[Трапезундска империја]] и [[Епирско деспотство]]. Во времето на [[Латинска империја|Латинската империја]], Константинопол бил изложен на постојано ограбување од страна на крстоносците. Голем број на реликви, мошти на светци и предмети од религиозно значење биле пренесени на запад во [[Европа]].
 
[[Категорија:Константинопол| ]]
 
[[xmf:კონსტანტინოპოლი]]
 
[[af:Konstantinopel]]
[[be:Горад Канстанцінопаль]]
[[be-x-old:Канстантынопаль]]
[[bg:Константинопол]]
[[bs:Konstantinopolj]]
[[br:Kergustentin]]
[[bg:Константинопол]]
[[ca:Constantinoble]]
[[cv:Кустантин]]
[[es:Constantinopla]]
[[eo:Konstantinopolo]]
[[eu:KonstantinopolisKonstantinopla]]
[[fa:قسطنطنیه]]
[[fr:Constantinople]]
[[jbo:konstantinupolis]]
[[hu:Konstantinápoly]]
[[xmf:კონსტანტინოპოლი]]
[[arz:كونستانتينوپوليس]]
[[ms:Constantinople]]