Разлика помеѓу преработките на „Пролет“

Додаден 61 бајт ,  пред 9 години
с (Робот: Додава lez:Гатфар)
Метеоролозите, воопшто ги дефинираат четирите годишни времиња во повеќе климатски области, [[зима]], пролет, [[лето]] и [[есен]]. Тие се разграничуваат според вредноста на нивните просечни температури на месечна основа, со секое годишно време да трае три месеци. Трите најжешки месеци според дефиницијата се лето, трите најстудени се зима, а посредните празнини се пролет и есен. Пролетта, дефинирана според овој став, може да започне на различни датуми во различни региони. во мнозинството на локациите во северната полутопка, пролетта настанува за време на месеците [[март]], [[април]] и [[мај]]. (Лето во јуни, јули, август; Есен во септември, октомври, ноември; Зима во декември, јануари, февруари.) Мнозинството од јужната полутопка ќе има спротивни годишни времиња со пролетта во септември, октомври и ноември.<ref>http://www.metoffice.gov.uk/</ref>
 
ваааааааа Кико Велковски
== Настани ==
од нобо село глуп
 
== Фестивали ==
 
Анонимен корисник