Разлика помеѓу преработките на „Густина на населеност“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: pms:Densità ëd popolassion)
Во [[Биологија|биологијата]] таа се користи да се означи густината на био-масата на определена географска зона, и најчесто се користи кога станува збор за исчезнувањето на видовите од лицето на [[Земја|Земјата]].
 
Кога станува збор за [[луѓе|луѓето]] таа се користи за да објасни колку отприликаприближно луѓе живеат на определена географска површина. На пример, светската популација изнесува 6.5 билионимилијарди луѓе, а површината на земјата е 510 милиони квадратни километри. Одтука светската густина на населението е 6500 милиони поделено со 510 милиони = 13 луѓе на километар квадратен или 43 луѓе на километар квадратен, доколку се земе дека луѓето живеат исклучиво на копното кое изнесува 150 милиони квадратни километри.
 
Густината на населението се зголемува со зголемувањето на бројот на луѓе. Дел од светските научници сметаат дека постои граница колку луѓе земјата може да издржуваиздржи.
 
[[Категорија:Географија]]
Анонимен корисник