Питу Гули: Разлика помеѓу преработките

Додадени 309 бајти ,  пред 10 години
 
==Биографија==
Сите народи имаат херои, кои ја бранеле и унапредувале својата татковина.Љубовта,заштитата,барањето,унапредувањето на земјата и на народот се содржини на патриотизмот.
 
Современици сведочат дека имал завршено само две одделенија основно [[училиште]], во младоста бил [[овчар]], [[крчмар]], [[гостилничар]], [[заточеник]] и [[комита]]. По раната [[смрт]] на таткото, мајка му го главила да работи кај богатиот [[трговец]] и [[сточар]] [[Манду]] во [[Кочани]].
 
Анонимен корисник