Разлика помеѓу преработките на „Исхрана“

Додадени 29 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Внимание}}
{{Спојување|Храна}}
{{Викифицирање}}
'''Исхраната''' (уште наречена прехрана или храна) претставува обезбедување на клетките и организмите со потребни материи (во форма на храна) за живот. Со здрава исхрана можат да се спречат или олеснат многу чести здравствени проблеми.