Разлика помеѓу преработките на „Радиојаглеродно датирање“

с
r2.7.2) (Бот Менува: la:Computatio radiocarbonica; козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: la:Carbonii-14 methodum)
с (r2.7.2) (Бот Менува: la:Computatio radiocarbonica; козметички промени)
[[Податотека:Carbon 14 formation and decay.svg|мини|десно|250п| 1: Создавање на јаглерод-14 <br />2: Разлагање на јаглерод-14 <br />3: Равенката е за живи организми, а неравенството се однесува на мртви организми, каде потоа се разлага јагелеродот-14.]]
'''Радиојаглеродното датирање''' е [[радиометрија|радиометриски метод]] за датирање кој го употребува природниот постоечки изотоп на [[јаглерод]]-14 (C-14) за да ја одреди староста на јаглеродните материјали до старост од 60.000 години п.н.е.
 
[[it:Metodo del carbonio-14]]
[[he:תיארוך פחמן-14]]
[[la:Carbonii-14Computatio methodumradiocarbonica]]
[[hu:Radiokarbonos kormeghatározás]]
[[ml:കാര്‍ബണ്‍ പഴക്കനിര്‍ണ്ണയം]]