Десеттобој: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: eu:Dekatloi)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''ДесеттобојотДесетобојот''' (наречен и '''декатлон''') е [[атлетика|атлетички]] повеќебој (десет дисциплини) за мажи воведен како атлетичка дисциплина во [[1884]] година во САД. На распоредот на [[Олимписки игри|Олимписките игри]] десеттобојотдесетобојот прв патпрвпат се најде во [[Стокхолм]] [[1912]].
 
Натпреварувањето во десеттобојотдесетобојот се одржува два дена по следниов распоред:
* Прв ден: 100 mм, [[скок во далечина]], [[фрлање ѓуле]], [[скок во височина]], 400 mм.
* Втор ден: 110 mм со пречки, [[фрлање диск]], [[скок со стап]], [[фрлање копје]], 1500 mм.
 
[[Категорија:Спортови]]
Анонимен корисник