Предлошка:Ambox: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на 77.29.76.9 (разговор), вратено на последната верзија на Brest
(Името Македонија е поврзано со Ѕвездата од Кутлеш, симболот на Античка Македонија.Имено античката божица мајка МА (која е представена ка)
с (Отстрането уредувањето на 77.29.76.9 (разговор), вратено на последната верзија на Brest)
{{#switch:{{{small|}}}
Името Македонија според една античка легенда е поврзано со Ѕвездата од Кутлеш, симболот на Античка Македонија.
| left =
Имено Богот на сонцето и врховен Бог кој во античко време се нарекувал ИЛЕ е представен како сонце со шестаесет краци.ИЛЕ се заљубул во античката Божица мајка МА или МАКЕ=МАЈКА која е представена како цвет и стои во средината на Ѕвездата од Кутлеш.Богот ИЛЕ слегол на земјата и од љубовта со Божицата МА се родил нивниот син ДИОН кој потоа станал Бог на Боговите.
{{ambox/core
Па од тука доаѓа МАКЕ+ДИОН+ИЈА(ија значи земја) доаѓа името МАКЕДОНИЈА.
| small = left
Според античката легенда произлегува дека македонците се потомци на сонцето и цвеќето.
| type = {{{type|}}}
| image = {{#if:{{{smallimage|}}}
| {{{smallimage}}}
| {{{image|}}}
}}
| imageright = {{#if:{{{smallimageright|}}}
| {{{smallimageright}}}
| {{{imageright|}}}
}}
| style = {{{style|}}}
| textstyle = {{{textstyle|}}}
| text = {{#if:{{{smalltext|}}}
| {{{smalltext}}}
| {{{text}}}
}}
}}
| #default =
{{ambox/core
| type = {{{type|}}}
| image = {{{image|}}}
| imageright = {{{imageright|}}}
| style = {{{style|}}}
| textstyle = {{{textstyle|}}}
| text = {{{text}}}
}}
}}<!--
 
--><includeonly>{{#ifeq:{{BASEPAGENAME}}|{{SUBPAGENAME}}|{{#ifeq:{{NAMESPACE}}|Template|[[Category:Article message boxes]]}}}}</includeonly><!--
 
--><noinclude>
 
{{documentation}}
<!-- Add categories and interwikis to the /doc subpage, not here! -->
[[ar:قالب:صندوق رم]]
[[be-x-old:Шаблён:Паведамленьне]]
[[bg:Шаблон:Ambox]]
[[ca:Plantilla:Metacaixa d'avís]]
[[cs:Šablona:Ambox]]
[[da:Skabelon:Hønsedesign]]
[[dsb:Pśedłoga:Ambox]]
[[en:Template:Ambox]]
[[eo:Ŝablono:ArtikolaMesaĝokesto]]
[[es:Plantilla:Metaplantilla de avisos]]
[[fa:الگو:Ambox]]
[[fi:Malline:Viestipohja]]
[[fr:Modèle:Ambox]]
[[hsb:Předłoha:Ambox]]
[[hy:Կաղապար:Ambox]]
[[is:Snið:Ambox]]
[[it:Template:Avviso]]
[[ja:Template:Ambox]]
[[ka:თარგი:Ambox]]
[[ko:틀:알림 상자]]
[[lv:Veidne:Ambox]]
[[mn:Загвар:Ambox]]
[[no:Mal:Ambox]]
[[pl:Szablon:Ambox]]
[[pt:Predefinição:Ambox]]
[[ro:Format:Meta-casetă]]
[[ru:Шаблон:Ambox]]
[[simple:Template:Ambox]]
[[sk:Šablóna:Ambox]]
[[sl:Predloga:Polje]]
[[sv:Mall:Ambox]]
[[szl:Szablon:Ambox]]
[[th:แม่แบบ:Ambox]]
[[tr:Şablon:Mikutusu]]
[[uk:Шаблон:Ambox]]
[[vi:Bản mẫu:Hộp thông báo]]
[[zh:Template:Ambox]]
[[zh-yue:Template:Ambox]]
</noinclude>
224

уредувања