Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 539 бајти ,  пред 10 години
[проверена преработка][проверена преработка]
 
На 17 мај 1914 година добива министерска должност од албанскиот кнез Вилхелм Вид. Избувнувањето на [[Првата светска војна]] довела до привремено изумирање на Албанија од политичката карта на Европа. Поголемиот дел од војната Хасан бег го поминува во Италија.
 
На крајот на војната околу него се формира движење кое се противи на враќање на Косово кон Србија. Во октомври 1919 година Хасан бег заедно со косовската делегација го посетува Париз со мисијата да бара обединување на [[Косово]] и [[Албанија]]. Делегацијата не е примена и сослушана од речиси никого.
 
== Извори ==