Разлика помеѓу преработките на „Кашуби“

Додадени 638 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Dzewus_w_kaszebsczich_ruchnach.jpg|thumb|right|150px|Кашупска народна носија.]]
'''Кашубите''' ([[кашубски јазик|кашубски]]:''kaszëbi''; [[полски]]:''kaszubi'') се [[народ]] од [[Словени|словенско]] потекло кој живее во областа [[Померанија]] во [[Полска]]. Ги има околу 100.000 луѓе.
 
== Историја ==
Кашубите сметаат себеси за потомци на древноto славeнското племе [[Поморјани]].
 
== Јазик ==
Според пописот од 2002 година околу 51,000 лица се декларирани дека зборуваат [[Кашупски јазик]].
 
== Население ==
Според различните проценки, Кашубите бројат 300,000 - 500,000 луѓе. Во 2002 година како кашуби се определиле 5,062 лица.
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.kaszubi.pl/ Кашуби]
*[http://www.naszekaszuby.pl/ Наша Кашубија]
 
{{Никулец}}