Крилен центар (кошарка): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Крилни центар''' е назив за позиција на играч во кошарката. Оваа позиција е резерви...)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Tim Duncan.jpg|мини|десно|[[Тим Данкан]]]]
 
'''Крилни центар''' е назив за позиција на играч во [[кошарка]]та. Оваа позиција е резервирана за играчи со голема сила и придвижување. Често во кошаркарската терминологија за крилен центар се кажува и „четворка“.