Кастиља-Ла Манча: Разлика помеѓу преработките

Одземени 867 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Шпанска аутономна покрајина |
име = Кастиља-Ла Манча|
име-генитив = провинције Кастиље-Ла Манче|
грб = Escudo Castilla-La Mancha.svg |
застава = Bandera Castilla-La Mancha.svg |
слика = Campo de Criptana Molinos de Viento 1.jpg |
опис = |
град = [[Толедо]] |
језик = [[шпански језик|шпански]] |
званични_језици = [[шпански језик|шпански]] |
назив_становника = Кастиљанци, Кастиљанке |
број_становника = 1.894.667 |
површина = 79.463|
мапа = Locator map of Castille-La Mancha.png |
конгрес = 20 |
сенат = 22 |
председник = Хосе Марија Бареда (-{PSOE}-) |
страница = http://www.jccm.es/ |
}}
 
{{Шпанска автономна заедница |
име = Кастилја-Ла Манча|
{{commons}}
 
[[Категорија:КастиљаКастилја-Ла Манча]]
 
[[ar:منطقة كاستيا لا منتشا ذاتية الحكم]]