Галисија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.1) (Бот Додава: en:Galicia (Spain)
Нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:Galicia (Spain))
Галиција е автономна покраина во [[Шпанија]]. На север граничи со [[Атлантски Океан]], на југ со [[Португалија]], на исток со [[Астурија]] и [[Кастилја и Леон]]. Зафаќа површина од 29,574 километри квадратни и има 2,8 милиони жители. Главен град е [[Сантијаго де Компостела]]. Oфицијален јазик покрај [[Шпански јазик|шпанскиот]] е и [[Галициски јазик|галицискиот]] што некои го сметаат за дијалект на [[Португалски јазик|португалскиот]] поради нивната сличност.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[[ar:منطقة غاليسيا ذاتية الحكم]]
[[et:Galicia]]
[[el:Γαλικία]]
[[en:Galicia (Spain)]]
[[es:Galicia]]
[[eo:Galegio]]
86.434

уредувања