Теорија на еден куршум: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:CE399side.jpg|thumb|200px|Страничен поглед на куршумот CE399]]
'''Теоријата на еден куршум''', позната и како теорија на '''магичниот куршум''' е тероија која е направена од Вореновата комисија со цел да се објасни како трите куршуми кој ги испукал [[Ли Харви Освалд]] довеле до атентат на претседателот на [[САД]], [[Џон Кенеди]].<br />
<br />
Теоријата, која се препишува на членот на Вореновата комисија, [[Арлен Спектер]] (сега американски сенатор), тврди дека само еден куршум, означен како доказ за вореновата комисија 399 (Commission Exhibit 399) или CE399)), ги предизвикал сите нефатални рани кај председателот Кенеди и гувернерот на [[Тексас]], [[Џон Конали]]. Раната во глава која го усмртиусмртила председателот ја предизвикал вториот куршум. <br />
Според теоријата на еден куршум, еден инч долг, 6.,5 милимитарскимилимитарскиот куршум направен од бакар и ослово, испукан од прозорец на шестиот кат поминал низ вратот на Кенеди, градите и зглобот на раката на Конали и се забил во задникот на Конали. При тоа поминал низ 15 слоеви на ткаенина, 7 слоеви на кожа, приближно 15 инчи ткиво, ударил во јазолот на вратоврската, одстранилотстранил 4 инчи ребра и скршил шест подлактици. Куршумот кој ја предизвикал сета ова штета не бил најден во креветот на Конали, туку во соседниот кревет во болницата во [[Далас]]. Бакарниот дел останал потполно недопрен, но опашката на истиот е латерално компресирана од еднаедната страна.<br />
<br />
Во својот заклучок, Вореновата комисија најденашла уверливи докази од стручни лица дека еден куршуккуршум предизвикал рана на вратот на председателот Кенеди и сите рани на гувернерот Конали. Се вели дека постои разлика во мислењата меѓу членовите на комисијата за веројатноста на ова појава но истануваистакнува дека оваа теорија не е од клучно значење за заклучоците на комисијата и дека сите чкенови на комисијата без двоумење се согласуваат дека сите куршуми биле испукани од истиот прозорец на шестиот кат.
 
 
[[ca:Teoria_de_la_bala_única]]