Разлика помеѓу преработките на „Жан Кокто“

Додадени 24 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Portrait of Jean Cocteau.jpg|мини|thumb|Портрет на Жан Кокто]]
 
'''Жан Кокто''' (на {{lang-fr|Jean Cocteau}}, {{роден|5|јули|1889}} - {{починал|11|октомври|1963}}) бил француски писател, сликар и режисер. Како експериментатор поминал низ фази на модерна уметност - [[кубизам]], [[дадизам]], [[надреализам]], а по разноликоста на опусот се смета за ѕвезда на францускиот дух ("„''Орфеј"''“, "„''Страшни деца"''“, "„''Петел и Арлекин"''“).<br />
Бил член на [[француска академија]] од [[1955]], на позиција број 31 се до [[1963]].