Разлика помеѓу преработките на „Тоба (езеро)“

Додадени 37 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox lake |lake_name = Тоба |image_lake = Toba zoom.jpg |caption_lake = Поглед кон езерото кон вселената |image_bathyme...)
 
 
'''Езерото Тоба''' ([[Индонезијски јазик|индонезијски]]: ''Danau Toba'', [[Англиски јазик|англиски]]: ''Lake Toba'', [[Француски јазик|француски]]: ''Lac Toba''), долго 100 км и со ширина до 30 километри. Езерото има вулканско потекло на островот [[Суматра]] во [[Индонезија]]. Со површина од 1,103 km<sup>2</sup> и длабочина од 505 m, ова езеро е најголемо вулканско езеро на светот.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Надворешни врски==