Разлика помеѓу преработките на „Оливер Кромвел“

Одземен 31 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име = Оливер Кромвел | портрет = Oliver Cromwell.jpg | px ...)
 
Кога во [[1642]] избила војна помеѓу кралот и парламентот и имало отворен конфликт во граѓанска војна каде што дошла до израз неговата способност за организација и лидерство. Неговите коњаници одиграле одлучна улога во големата победа на Парламентот врз ројалистите кај Марстон Мур во [[1644]] година. Подоцна станал заменик врховен заповедник во војската на Парламентот. Кралот [[Чарлс I]] бил осуден на смрт и обесен во [[1649]] година, укината била монархијата, а Англија станала република со назив Комонвелт или слободна држава. Кромвел ги покрил [[Ирска]] и [[Шкотска]], постигнал големи успеси во војувањето со [[Холандија]] и [[Шпанија]] и бил прогласен за доживотен лорд-протектор.
 
{{Англија-биогполитичар-никулец}}
{{политичар-никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Кромвел, Оливер}}
{{CommonscatCommons|Oliver Cromwell}}
 
[[Категорија:Англиски политичари]]