Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Додадени 12 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: zh:耶罗尼米斯·博斯; козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Менува: zh:希羅尼穆斯·博斯)
с (Бот Менува: zh:耶罗尼米斯·博斯; козметички промени)
| training =
| movement = [[Ранофламанско сликарство|Ранофламанска]] [[ренесанса]]
| works = „[[Градина на земните задоволства]]“ <br /> „[[Искушението на Св. Антониј]]“
| patrons =
| influenced by =
}}
 
'''Хиеронимус Бос''' ([[хол.]] ''Jheronimus'' или ''Hieronymus Bosch'', {{IPA-nl|ɦijeːˈɾoːnimʏs ˈbɔs}}; родено име: '''Јерун Антонисон ван Акен''' (''Jeroen Anthoniszoon van Aken'', {{IPA-nl|jəˈrun ɑnˈtoːnɪsoːn vɑn ˈaːkə(n)|}}), (~ [[1450]] &ndash; [[9 август]] [[1516]]) е [[сликарство|сликар]] од [[Ранофламанско сликарство|ранофламанскиот период]]. Познат е по неговите дела со фантастични фигури и ситуации, со кои илустрирал верски идеи и учења.<ref>Catherine B. Scallen, ''The Art of the Northern Renaissance'' (Chantilly: The Teaching Company, 2007), Предавање 26</ref>
 
== Живот ==
Хиеронимус Бос е роден како Јерун ван Акен („од [[Ахен]]“). Потпишувал доста слики како ''Bosch'' (среднохоландски изговор. „Бос“). Презимето доаѓа од неговото родно место, [[Хертогенбос]], честопати нарекувано „Ден Бос“.
 
Босовата смрт е забележана во записникот на Богородичното братство како 1516 г, кога, на 9 август истата година е одржана погребна миса во црквата Св. Јован.<ref>Gibson, 18</ref>
 
== Дела ==
[[Податотека:The Garden of Earthly Delights by Bosch High Resolution.jpg|мини|400п|десно|„[[Градина на земните задоволства]]“ - најпознатиот Босов триптих]]
Бос насликал неколку [[триптих|триптиси]]. Меѓу најпознатите се вбројува делото „[[Градина на земните задоволства]]“. На оваа слика, чиј изворен наслов не е познат, се прикажани [[Адам и Ева]] и најразлични чудни животни (лево), земните задоволства на многуте голи тела и стравотното овошје со птици (средина), и [[пекол]]от во кој се спроведуваат фантастични казни за разновидните [[грев|грешници]] (десно). На надворешната страна на плочите (видлива кога триптихот е затворен) во [[гризај]] е претставен Господ како ја создава Земјата. Овие слики - особено пеколот — се насликани донекаде нафрлано, што во голема мера отстапува од традиционалниот [[Фламанско сликарство|фламански стил]], каде потезите се скривале со повеќе проѕирни премази. Бос намерно сакал да е видат потезите, и ова е уште поочигледно кај делата како „Искушението на Св. Антониј“ (Лисабон). Затоа не е чудо што Бос се смета за еден од најреволуционерните цртачи во историјата на уметноста, како првиот автор на самостојни цртежи во северна Европа.
Бос никогаш не ја запишувал годината на делата. Но, иако необично за тоа време, редовно се потпишувал. Постојат многу потпишани дела за кои некогаш се сметало дека се негови, но утврдено е дека денес постојат само 25 слики што со сигурност се негови. Во доцниот XVI век, шпанскиот крал [[Филип II Шпански|Филип II]] набавил голем број негови дела, меѓу кои и оние порачани од Шпанци што живееле во Хертогенбос. Како резултат на ова, денес музејот [[Прадо]] во [[Мадрид]] е сопственик на делата „Градина на земните задоволства“, кружната таблена слика „[[Седумте смртни грева и Четирите последни нешта]]“, триптихот „[[Кола сено (Бос)|Кола сено]]“ и „[[Вадење на каменот на лудилото]]“.
 
== Белешки ==
{{reflist|1}}
 
== Наводи ==
* Bax, Dirk. (1949), “Ontcijfering van Jeroen Bosch”. Den Haag.
* Gibson, Walter S (1973). “Hieronymus Bosch”. New York: Thames and Hudson. ISBN 0-5002-O134-X
* Koldeweij, Jos & Bernard Vermet & Barbera van Kooij: ''Hieronymus Bosch. New Insights Into His Life and Work'', NAi Publishers, Rotterdam 2001. ISBN 990-05665662-2214214-5
 
== Надворешни врски ==
{{Commons|Hieronymus Bosch}}
{{Wikisource1911Enc|Bosch, Jerom|Хиеронимус Бос}}
* [http://www.boschbruegel.com Бос-Бројгелово друштво] {{en}}
* [http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/bosch/ Галерија на дела од Бос] на ibiblio {{en}}
* [http://www.boschuniverse.org//index.cfm? Босов универзум] {{en}}
* [http://www.hieronymus-bosch.org www.Hieronymus-Bosch.org] - 188 Дела од Хиеронимус Бос {{en}}
 
{{Persondata
[[tr:Hieronymus Bosch]]
[[uk:Ієронімус Босх]]
[[zh:希羅耶罗斯·博斯]]